Dzisiaj: Mar 25, 2017
Start FORMACJE Tradycje Miejsca pamięci od 1991 Obchody 77 rocznicy bitwy pod Wytycznem
Obchody 77 rocznicy bitwy pod Wytycznem

Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., Zgrupowanie Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich Kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z armią ZSRR.

W piątek, 30 września 2016 r. odbyły się obchody 77. rocznicy bitwy pod Wytycznem. Uroczystości przy Kopcu Chwały w Wytycznie rozpoczęły się mszą świętą. Następnie, po odegraniu hymnu państwowego zebranych gości przywitał gen. bryg. SG Wojciech Skowronek – Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Na miejscu obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, służb granicznych Ukrainy i Białorusi, kombatanci, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz rekonstruktorzy w historycznych mundurach. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób wyróżniły się postawą patriotyczną.
Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość RP, Medalem "Pro Patria" odznaczony został ppłk SG Jacek Kozak – Komendant Placówki SG w Lubyczy Królewskiej. Za upamiętnianie pamięci o ludobójstwie społeczności polskiej na Kresach oraz szczególną popularyzację czynu zbrojnego podziemia niepodległościowego na Wołyniu, Krzyżem Obrońców Wołynia 1939 – 1944, zostali odznaczeni: chor. sztab. SG Krzysztof Oroń i sierż. sztab. SG Tomasz Puchalski. Medalem za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – wyróżnieni zostali - Marek Maksymowicz i st. chor. sztab. SG Mariusz Skorniewski. Za udział w rekonstrukcji cmentarzy wojennych 27. Dywizji Armii Krajowej i Korpusu Ochrony Pogranicza na Wołyniu i Lubelszczyźnie – Pamiątkową Odznaką Akcji Burza, został odznaczony chor. SG Konrad Babicz.

Po odczytaniu Apelu Poległych, złożono wieńce na grobach poległych żołnierzy.
Tegoroczne uroczystości w Wytycznie uświetniła Kompania Honorowa Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Opracował: Miłosz Filipowiak

wytyczno_1 wytyczno_2 wytyczno_3